[bild] Sveriges Dramatikerförbund
spacer
hem
organisation
avtal
journal
dramadirekt
Centrum för dramatik
ndu
aktuellt
Kulturpolitik
faq - vanliga frågor
länkar
bli medlem
medlemssidor
historia
deklaration
kontakta oss

Information in english
[rubrik] nyheter

Dags att söka konstnärsbidrag från Författarfonden

Dramatikerutskottet inom Sveriges författarfond utlyser till ansökan under tiden 15 februari–15 mars 2010. Ansökan görs på särskild blankett och ska vara Sveriges Författarfond tillhanda senast 15 mars 2010 (poststämpel gäller inte).

Konstnärsbidrag

  • Femåriga bidrag om f.n. 80 000 kr/år
  • Två- och ettåriga bidrag om lägst 40 000 kr/år

Bidragen är avsedda för aktiva yrkesutövande dramatiker eller översättare av dramatik, och kan ges till dramatiker och översättare som skriver på svenska, översätter till svenska, eller är stadigvarande bosatta i Sverige. Bidrag tilldelas inte den som genomgår konstnärlig grundutbildning. Konstnärsbidrag är avsett att ge aktiv yrkesutövande konstnär ekonomisk trygghet under viss tid för att ägna sig åt konstnärlig yrkesutövning utan avbrott eller åt experiment och nyskapande.

Du som är medlem i förbundet kommer att få blanketter utskickade per post. De går också att ladda hem som pdf på Sveriges Författarfonds webbplats: www.svff.se.

Dramatikerstöd
Samtidigt är det även dags att söka dramatikerstöd, det bidrag som söks av en teater och en dramatiker gemensamt för beställning av dramatik. Ansökan ska vara Författarfonden tillhanda senast 15 mars 2010 för att behandlas i vårens omgång. Läs mer på Sveriges Författarfonds webbplats: www.svff.se.

Till De senaste utskicken >>>

Publicerad 2010-02-04 10:45
Senast ändrad 2010-02-04 10:45

Fler nyheter

spacer
Adress:
Sveriges Dramatikerförbund, Blå Tornet, Drottninggatan 85, 1tr, 111 60 Stockholm
Telefon:
08-21 33 10
e-post: sdf@dramatiker.se